HTTPS’e Zorunlu Hale Geliyor!

Google Search Console, HTTPS’e geçişi zorunlu hale getiriyor. Web yöneticilerine Google Search Console vasıtasıyla iletilen E-Mailde, hala HTTPS kullanmayan web sitelerini Ekim 2017’den itibaren “Güvenli Değil” biçiminde göstereceğini açıkladı.

Bu uyarı, HTTP üzerinden sunulan bütün sayfaların “güvenli değil” olarak belirtilmesinin hedeflendiği uzun süreli planın bir parçası olarak lanse edildi. Peki HTTPS’e geçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

İlk olarak bilmelisiniz ki, HTTPS protokolü web siteniz için değil, web sitenizi ziyaret eden kullanıcı verilerinin güvenliği için kullanılır. Web site güvenliği ile veri güvenliği oldukça farklı konulardır.

Google vb. çok sayıda kullanıcı verisine sahip olan şirketler, bu verileri güvenli bir ortamda tutacaklarının garantisini verirler. Fakat web siteleri bu tarz büyük mecralardan bağımsız olarak çalışırlar ve direkt bir bağlantı sağlanmadığından, kullanıcı arama motorundan ulaştığı bir web sitesindeyken, verileri güvende olmayabilir.

Bunun bilincinde olan Google, ister doğrudan ister dolaylı olarak güvenlik açığına sebebiyet vermemek amacıyla web sitelerinin HTTPS ile açılması gerektiğini pek çok kez açıklamıştır.

Google tarafından milyonlarca web site sahibine veya yöneticisine sitelerinin Search Console hesapları kullanılarak gönderilen e-mailin içeriği şu şekilde;

“Chrome, http://www.siteadresi.com web sitesi üzerinde güvenlik uyarıları gösterecektir.

Alıcı: http://www.siteadresi.com web sitesinin sahibi,

Ekim 2017’den itibaren, kullanıcılar HTTP üzerinden sunulan sayfalardaki formlara metin girdiğinde Chrome (sürüm 62), “GÜVENLİ DEĞİL” uyarısı gösterecektir. Aynı uyarı, Gizli modda açılan tüm HTTP sayfalarında da gösterilecektir.”

HTTP’den HTTPS’e geçiş oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu geçiş sürecinde yapılabilecek herhangi bir hata ciddi problemlere sebep olabilir. Bu nedenle bu alanda deneyimi olan kişilerden yardım almalısınız.

Bilgi ve iletişim Teknolojileri Terimler Kılavuzu (E)
WordPress Nedir?
Driver Genius Pro V16 Türkçe Full indir
TCP/IP ve Güvenlik Duvarı
PlayerPro Music Player Full Apk İndir
Bilgi Güvenliği
Stres çarkına yasak kararı
Aircraft Combat - Cep Telefonu Oyunu
Windows 8.1 Update 3 Türkçe 12 in One - 32×64 Bit
Skype Mobil Apk v7 Full İndir
iPhone 7 Plus Retro Edition Özellikleri
Samsung'un Yeni Amiral Gemisi - Galaxy Note 8
Amazon.com'a Türk Rakip
Formatlık Windows 10 Education İndir Güncell Türkçe
Yeni Doom 2016 PC ve PS4
Hero-X Android Oyunu - Full APK İndir
İngilizce Terimler | Soru Cevap
Sosyal Medya Yönetimi
E-Ticaret Paketi (Full Paket 1)
Microsoft Windows 10 İnceleme
Windows 10 Performance Editions Türkçe Güncell Hızlı
Adil Kullanım Kotası (AKK) Nasıl İşleyecek?
Bilgi ve iletişim Teknolojileri Terimler Kılavuzu (G)
En Popüler Konular
http://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/09/google-https-ranking-seo-helps-ssl-500x500.jpghttp://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/09/google-https-ranking-seo-helps-ssl-500x500-100x100.jpgBilgi BankasıBlogEğitim AkademisiHaberlerTeknoloji HaberleriGoogle,Google Search Console,httpsHTTPS'e Zorunlu Hale Geliyor! Google Search Console, HTTPS’e geçişi zorunlu hale getiriyor. Web yöneticilerine Google Search Console vasıtasıyla iletilen E-Mailde, hala HTTPS kullanmayan web sitelerini Ekim 2017’den itibaren “Güvenli Değil” biçiminde göstereceğini açıkladı. Bu uyarı, HTTP üzerinden sunulan bütün sayfaların “güvenli değil” olarak belirtilmesinin hedeflendiği uzun süreli planın bir parçası olarak...Kurumsal Çözümler | Bülent Karaman