Visual Basic’le Tanışma

visual-basic

Bill ve Paul hakkında bir hikaye

 Bill ve Paul, bundan yıllarca önce, 1970’li yıllarda, Seattle, Washington Lakeside School’da iki iyi arkadaştılar.

 Bill ve Paul bilgisayarlarla çalışmayı çok seviyor, oynayabilecekleri Tic-Tac-Toe ve Moon Landing gibi çeşitli oyunlar yazıyorlardı. Bu bilgisayar oyunlarını BASIC ( Beginner’s All Purpose Symbolic Instruction Code – Başlangıç Seviyesindekiler İçin Her Amaca Uygun Sembolik Talimat Kodu ) adı verilen bir bilgisayar programlama dili kullanarak  yazıyorlardı.

1970’li yılların ortalarında, ilk ufak bilgisayar geliştirildiğinde, Bill ve Paul henüz yeni okula başlamışlardı. Zamanla bilgisayar tecrübelerini daha da geliştirdiler ve bu yeni bilgisayara BASIC dilini nasıl kullanacağını öğretebilecek duruma geldiler.

Kendi BASIC sürümlerini, 350 $ fiyatla, kaset üzerinde kaydedilmiş olarak başka insanlara sattılar. BASIC satmaya başlayınca para sahibi de olmaya  başladılar ve bir şirket kurmaya karar verdiler.

Şirketlerinin ismini duymuş olmalısınız !   Microsoft

VISUAL BASIC ’E GİRİŞ 

Bill, Bill Gatesdir ve Microsoft’u çalıştırarak milyarlarca dolar kazandı ve hala da kazanmaya devam ediyor.

Paul, Paul Allen, artık Microsoft için çalışmıyor. İçinde bilgisayar, yazılım, profesyonel spor malzemeleri ve emlak işleri bulunan, kendi işlerini yürütüyor.

Evet, Microsoft’un sattığı ilk ürün, bir bilgisayar dili olan BASIC’tir. Ürünleri olan BASIC, Microsoft tarafından geçen yıllar içinde değişti, gelişti ve değişik isimler aldı.

Eski sürümleri GW-BASIC, QuickBasic ve QBasic, ve artık en yeni sürümü ise

Visual Basic adı ile anılıyor.

Visual Basic ; öğrenilebilecek en kolay bilgisayar programlama dillerinden birisidir. Öğrenilmesi ve kullanımı oldukça kolay olmasına karşın, bununla ters orantılı olarak, çok güçlü ve iddialı bilgisayar programlarının hazırlanıp geliştirilebileceği bir programlama dilidir.

Bu kitap ile, kendi bilgisayar programlarınızı hazırlamak üzere, Microsoft Visual Basic’i nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Bill ve Paul gibi milyarlarca dolar kazanmayabilirsiniz, fakat  umarız nasıl kullanılacağını öğrenerek, büyük zevkler alacağınız, iddialı programlar yazabileceksiniz.

 Yani, bugün irili ufaklı pek çok kuruluş ve şirketin yoğun bir şekilde aradığı ve giderek artan bir tempo ile arayacağı  bir  “Visual Basic Bilen “ olacaksınız !

Haydi, başlayalım !

Bir bilgisayar programı yazmak üzere Visual Basic öğrenmek (yeni olan diğer herhangi bir şeyi öğrenmek gibi), pek çok adım, pek çok yeni ifade ve pek çok yeni deneyim gerektirmektedir.

Bunları yavaş, yormadan, her adımını açıklayarak ve her deneyim  kazanımını detayları ile ele alacağız.

Başlamadan evvel, aşağıdakileri nasıl yapacağınızı  bildiğinizi varsayıyoruz:

  • Bilgisayarı nasıl çalıştıracağınızı ve (mouse) fare’yi nasıl kullanacağınızı biliyor olmalısınız,
  • İşletim sistemi (Windows 3.1, Windows 95, Windows 98, veya Windows NT) ile nasıl çalışıldığı konusunda az da olsa bilginiz olmalıdır,
  • Ekran üzerinde açılan pencerelerin boyutlarını nasıl küçültüp büyüteceğinizi ve onları nasıl  taşıyacağınızı biliyor olmalısınız,
  • Bilgisayarınızda Start Menu (Başlat Menüsü) kullanarak bir uygulamayı nasıl çalıştıracağınızı  biliyor olmalısınız,
  • Ekranınızda, Windows ortamında, pop-up(aniden ortaya çıkan) pencerelere nasıl bilgi gireceğinizi biliyor olmalısınız,
  • Folder ve file ( dizin ve dosyalar)’ı  tanımalı ve onları bilgisayarınızda  nasıl bulacağınızı bilmelisiniz,
  • File extension (Dosya uzantıları)’nın ne olduğunu ve nasıl tanımlandığını bilmelisiniz. Örnek, Ornek.ext isimli bir dosyada üç harften oluşan  ext , uzantı (extension) olarak adlandırılır.

Eğer bilgisayarınızda bir kelime işlemci, tablolama veya herhangi başka bir bilgisayar programını kullandıysanız, yukarıda sözü edilenler hakkında deneyiminiz. var demektir.

Eğer bu konularda tecrübe eksikliğiniz var ise, bilen birisinden yardım alınız.

Bunları bilen kişiler, birkaç dakika içerisinde, bunların nasıl yapıldığını size gösterecektir. Gerçekten de bu konuları öğrenirken, eğer eksiklik hissederseniz, ne zaman olursa olsun sormaktan ve yardım almaktan çekinmeyiniz.

Bizler, hepimiz bir zamanlar başlangıç seviyesinde idik ve insanlar gerçekten de bir şeyler öğretmeyi severler.

Devam edelim !  Söylediğimiz gibi yavaş yavaş ilerleyeceğiz.

Bu ilk derste, bilgisayar üzerinde Visual Basic’i nasıl çalıştıracağımızı, bir programı (veya projeyi) Visual Basic’e nasıl yükleyeceğimizi, projeyi nasıl çalıştıracağımızı, nasıl durduracağımızı ve Visual Basic’ten nasıl çıkacağımızı öğreneceğiz.

Visual Basic’e Başlayalım !

Bilgisayarınızda Visual Basic’in herhangi bir sürümünün kurulu ve çalışır durumda olduğunu varsayıyoruz. Eğer böyle değilse, ilk önce bunu yapmalısınız. Tekrar edelim, eğer ihtiyaç duyuyorsanız,  birisinin yardımını almak için bu iyi bir fırsattır.              

Visual Basic’in geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde piyasaya çıkarılan pek çok sürümü mevcuttur. Bu dersleri Visual Basic 4.0 (32 bit sürüm), Visual Basic 5.0, veya  Visual Basic 6.0 ile yapabilirsiniz.

Dersler süresince Visual Basic’ten kısaca VB olarak bahsedeceğiz ve size, Visual Basic’in hangi sürümünü kullanıyorsanız, sürümüne bağlı olarak ne yapacağınızı anlatacağız.

Eğer Visual Basic 4.0 kullanıyorsanız, sürümünüz ile ilgili bilgiyi, kısa yazımı ile VB4 ‘den alabilirsiniz. Eğer Visual Basic 5.0 kullanıyorsanız, sürümünüz ile ilgili bilgi için VB5 ‘e bakınız. Eğer Visual Basic 6.0 kullanıyorsanız, sürümünüz ile ilgili bilgi için VB6 ‘ya bakmalısınız.

Visual Basic’e başlamak için:

  • Windows’da task bar üzerinde bulunan Start(Başlat) buton’unu tıklayın.
  • Programs(Programlar)’ı seçin, daha sonra buradan  Microsoft Visual Basic # ‘ı seçin (burada  #, sizin Visual Basic sürümünüzdür).
  • Visual Basic # ‘ı tıklayın (burada yine # sizin Visual Basic sürümünüzdür).

 Buradaki bazı başlıklar bilgisayarınızda ufak farklılıklar gösterebilir, fakat, doğru karşılık  gelenleri bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Visual Basic Ders Notlarım 1 Word Belgesi Olarak İndirebilirsiniz.

http://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2016/05/visual-basic.pnghttp://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2016/05/visual-basic-100x100.pngBlogEğitim AkademisiYazılım EğitimleriBill Gates,Microsoft,Visual Basic,Yazılım EğitimleriVisual Basic’le Tanışma Bill ve Paul hakkında bir hikaye  Bill ve Paul, bundan yıllarca önce, 1970’li yıllarda, Seattle, Washington Lakeside School’da iki iyi arkadaştılar.  Bill ve Paul bilgisayarlarla çalışmayı çok seviyor, oynayabilecekleri Tic-Tac-Toe ve Moon Landing gibi çeşitli oyunlar yazıyorlardı. Bu bilgisayar oyunlarını BASIC ( Beginner’s All Purpose Symbolic Instruction Code – Başlangıç Seviyesindekiler İçin Her Amaca Uygun Sembolik Talimat Kodu ) adı...Kurumsal Çözümler | Bülent Karaman