İnternet kullanımında yeni dönem – Adil Kullanım Kotası (AKK) nasıl işleyecek?
Evinde iş yerinde sabit internet aboneliği olan milyonlarca kişi için yeni bir dönem başladı. Artık saat 02.00-08.00 arası kullanım kota dışı sayılacak. İnternet hızında da düzenlemeye gidildi. Peki yeni dönemde bağlantı hızları nasıl değişecek? İşte merak edilenler…

10 MİLYON ABONE YARARLANIYOR
İnternet kullanıcıları için Adil Kullanım Kotası’nda (AKK) yeni dönem artık hayata geçti. Türkiye’deki 10 milyon fazla sabit internet abonesinin kabusu olan hız kotasında iyileştirilmeye gidiliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) AKK’da yaptığı iyileştirmelerle, artık kotasını dolduran kullanıcılara daha yüksek internet hızı veriyor.

SABAHA KADAR ÜCRETSİZ İNDİRME
Yeni dönemde en önemli değişiklik gece internet kullanımında olacak. Gece 02.00 ile sabah 08.00 arası artık AKK uygulanmayacak. Yani bu 6 saat arasındaki kullanım aylık kotadan yemeyecek. Bu da kullanıcıları biraz olsun rahatlatacak.

HIZ YAVAŞLAMA ARTIK BİTİYOR
Artık AKK kotasını dolduran kullanıcılara daha hızlı bağlantılar sunuluyor. Daha önce AKK kotasını dolduran kullanıcılara 3 mbps gibi düşük hızda bir hız verilirken, artık daha hızlı bağlantılar sağlanacak. 31 Aralık 2018’de ise adil kullanım kotasının tamamen kaldırılması bekleniyor.

YENİ PAKETLERE DİKKAT
İnternet servis sağlayıcı şirketler de bu yeni döneme ait farklı paket stratejilerini devreye almaya başladı. Bu yeni paketlere göre yeni abone olacak kullanıcılara, AKK kota seçeneği verilmeyecek. Fakat tariflerin de eskiye göre biraz daha yüksek fiyatlı olduğu eleştirisi var.

ESKİ KONTRATLAR DEVAM EDİYOR
Eski bir aboneyseniz AKN kapsamında hızınız düşürülerek, aynı paket ücreti üzerinden internet bağlantınızı kullanmaya devam edebileceksiniz.

1 MAYIS’TA ÜST LİMİT KALKTI
İnternet servisi sunan şirketler de 1 Mayıs itibariyle harekete geçti ve AKN’siz paketleri kullanıcılara sunmaya başladı.

BAĞLANTI HIZI NASIL ETKİLENECEK?

Yeni düzenlemeye göre AKK aşımı sonrası inecek hızlar.

https://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/05/Adil-Kullanim-Kotasi-Kalkti.jpghttps://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/05/Adil-Kullanim-Kotasi-Kalkti-100x100.jpgBülent KaramanBilgi BankasıBlogHaberlerTeknoloji HaberleriAkk,Akn,Haber,internet,Kotaİnternet kullanımında yeni dönem - Adil Kullanım Kotası (AKK) nasıl işleyecek? Evinde iş yerinde sabit internet aboneliği olan milyonlarca kişi için yeni bir dönem başladı. Artık saat 02.00-08.00 arası kullanım kota dışı sayılacak. İnternet hızında da düzenlemeye gidildi. Peki yeni dönemde bağlantı hızları nasıl değişecek? İşte merak edilenler... 10 MİLYON ABONE...Bilgi Teknolojileri Uzmanı | Bülent Karaman