Google Adwords – Anahtar Kelime Ekleme

Google Adwords, Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google AdWords ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde, en altında ve sonuç sayfasının sağında yer almaktadır.

Google’ın gelirlerinin yaklaşık %90’nını reklam hizmeti oluşturmaktadır.

google-adwords

Adwords kampanyaları için en etkili şekilde yapılandırılmış ve doğru anahtar kelime listeleri oluşturmak gerek hedef kitlenize ulaşmak gerek ise bütçenizi daha efektif şekilde yönetmenizi sağlayacaktır.

Anahtar Kelime Grupları

Reklam kampanyalarınız için kullanmayı düşündüğünüz anahtar kelimeleri belirleme noktasında öncelikle reklamını yaptığınız websiteyi baz almanız tavsiye edilmektedir. Sunduğunuz hizmetler, sattığınız ürünler veya kullanıcılara ilettiğiniz bilgi ve içeriklere göre ayrı olarak listeler oluşturarak her bir konu için farklı anahtar kelime listesi yaratarak bunları tek tek ayrı reklam grupları içerisine eklemelisiniz.

Örnek olarak turizm ile ilgili içeriği olan ve tatil paketleri satan bir websitesini ele alalım. Sitede “alanya otelleri, kemer tatil, istanbul turları, antalya gezi paketleri” vb. gibi genel olarak hepsi de turizm ile ilgili ancak birbirinden farklı amaçları olan konular bulunmaktadır.

Adwords kampanyasında her bir konu için en basitinden ayrı reklam grubu oluşturulup, bunların altına sadece ilgili anahtar kelimeler eklenmelidir. Hatta belirlediğiniz bu kelime listeleri çok daha özelleştirilerek; “Alanya” kampanyası altında “Alanya 4 Yıldız Oteller, Alanya Hosteller, Alanya Konaklama” vb alt reklam grupları oluşturulduğu takdirde çok daha etkili kampanya yapısı elde edilecektir.

Anahtar Kelimeleri Belirlemek

Adwords reklamları ile hangi anahtar kelimeleri kullanmak istediğinizi, arama yapan kişilerin sizi bulmasını istediğiniz kelimeleri temel olarak belirlediğiniz peki aslında hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerekiyor? Hangi kelimeler sizin hedef kitleniz tarafından daha çok aratılıyor?

Bu soruların cevaplarını bulabilmek için izleyebileceğiniz bir kaç yol bulunmaktadır;

  • Google Adwords Anahtar Kelime Aracı: Adwords hesabınızdaki üst navigasyonda “Araçlar ve Analiz” menüsünde yer alan bu ücretsiz araç size ilgili anahtar kelimelerin Google üzerinde kullanıcılar tarafından yapılan aylık arama sayıları, yıl içerisindeki dönemlik arama hacimleri, yaklaşık olarak tıklama başı maliyetleri, rekabet düzeyi gibi bilgileri sunmaktadır. Ayrıca sadece anahtar kelime öbekleri değil, kullanabileceğiniz “Reklam Grubu Önerileri” de bu araç sayesinde görülebilmektedir.
  • Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı: Yeni kullanıma açılan diğer bir ücretsiz araç olan Kelime Planlayıcıya aynı şekilde anahtar kelime ve reklam grupları önerilerini daha hassas ve ayrıntılı seçenekler ile elde edebilir, kampanyalarınız için en doğru düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu araç diğerinden farklı olarak aratılan kelimenin sadece masaüstü değil tüm cihazlardaki arama hacimlerini gösterir.
  • Arama Terimleri Raporu: Kampanyanıza eklemiş olduğunuz anahtar kelimeler ile ilgili belli bir süre Adwords tarafından otomatik olarak oluşturulan bu rapor ile reklamlarınızı tetikleyen diğer anahtar kelimeler hakkında bilgi edinebilirsiniz. İlgili olduğunu düşündüğünüz kelimeleri kampanyalara dahil edebilir, aynı şekilde alakasız olanları da negatif anahtar olarak işaretleyerek bu kelimeleri kullanan aramalarda gözükmezsiniz. Arama terimleri raporuna tüm çevrimiçi kampanyalarda “Anahtar Kelimeler” menüsü altında yer alan “Ayrıntılar” sekmesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu raporu en efektif şekilde kullanmak için her bir reklam grubunun sadece benzer kelime ve kelime öbeklerinden oluşuyor olduğuna dikkat etmelisiniz.
  • Google Aramaları: Google arama motorunda ilgili anahtar kelimeleri kullanarak yapacağınız aramalarda, sitenizin durumu, rakiplerin reklam ve organik sonuçlardaki konumları ve kullanıcıların yaptıkları aramalara göre Google’ın göstermiş olduğu benzer arama sonuçlarını kullanarak kampanyalarınız için kelime listeleri oluşturabilirsiniz.
  • Websitenizdeki Aramalar: Google Analytics veya diğer web analiz programları ile sitenize hangi kelimeler ile ulaştıklarını belirleyebilir, yine site içerisinde yapılan sorguları inceleyerek kullanıcıların sitenizde ne aradıklarını tespit ederek reklamlarınızda kullanabilirsiniz.

google-adwords-graphic

Anahtar Kelime Eşleşme Seçenekleri

Kampanyalarda kullanacağınız kelimeleri eklerken tercih edeceğiniz farklı özellikteki anahtar kelime eşleşme seçenekleri bulunmaktadır. Her bir seçenek kuracağınız kampanya yapısı için olumlu veya olumsuz sonuç vereceğinden en etkili kullanımı planlamanız gerekmektedir.

  • Geniş Eşleme: Anahtar kelime eklemesinde en fazla kullanılan ve bazı kampanyalarda son derece hatalı şekilde eklenilen kelime eşleme türüdür. Geniş eşleme ile eklenen anahtar kelimeler, kullanıcıların yaptığı benzer tüm aramalarda gözükeceği için çok fazla sayıda gösterim alınır. Alakasız gösterimlerin de olacağı bu arama sonuçları neticesinde asıl hedef kitleden uzaklaşılabilinir, düşük tıklama oranı ile kampanya performansı negatif olarak etkilenebilmektedir.

Örneğin:  Alanya Otel kelimesini eklediğiniz kampanyanızdaki reklamlar, Google üzerinde; Alanya Eczane, Otel Tadilatı gibi aramalar ile de tetiklenerek bu aramaları yapanlara da gösterilebilir.

Geniş eşleme, reklamınızın alakalı arama sorguları için en yüksek gösterimi garantilediğinden, AdWords’teki en çok kullanılan anahtar kelime seçeneğidir. Anahtar kelimelerinizden en fazla trafiği elde etmek istediğiniz zaman, Geniş eşleşmeyi seçebilirsiniz.

  • Geniş Eşleme Düzenleyici: Geniş eşlemeli anahtar kelime öbeğinin bir parçası olan herhangi bir terime düzenleyici olarak bir artı işareti (+) ekleyebilirsiniz. Bir düzenleyici eklediğinizde, reklamlarınız, bir kullanıcı tarafından yalnızca bu düzenlenmiş terimleri veya düzenlenmiş terimlerin yakın varyasyonlarını herhangi bir sırada içeren aramalar yapıldığında gösterilir.

Örneğin:  +Alanya +Otel kelimesi bulunan kampanyalardaki reklamlar, bu kelime öbeğindeki kelimelerin kesinlikle yer aldığı aramalarda gözükecektir.

Geniş eşlemeli anahtar kelimelerin aksine, düzenlenmiş geniş eşlemeli anahtar kelimeler, reklamlarınızı, eş anlamlılar veya alakalı aramalar için göstermez. Bu nedenle, ek bir kontrol düzeyi katar. Geniş eşlemeden daha az reklam trafiği alabileceğiniz anlamına gelse de, alaka düzeyini artırmak istiyorsanız, geniş eşleme düzenleyiciyi kullanmak iyi bir seçimdir.

  • Sıralı Eşleme: Bu eşleme türü kelimelerin tırnak işareti içerisinde “” belirtilmesi ile kullanılır. Nispeten daha düşük trafik alır ancak reklamlarınız kullanılan anahtar kelimelerin tamamının yer aldığı arama sorgularında gözükeceğinden daha hedefli bir kampanya planlamış olursunuz.

Örneğin:  “Alanya Otel” kelimesini eklediğiniz kampanyanızdaki reklamlar, Google üzerinde; Alanya Otel Fiyatları, 5 Yıldızlı Antalya Otel gibi tırnak içindeki kelime öbeğinin önü ortası ve sonuna gelecek farklı kelimeler ile tetiklenerek bu aramaları yapanlara da gösterilebilir.

Genişletilmiş eşlemeyi önlemek için Sıralı Eşleşme’yi kullanabilirsiniz. Ayrıca, anahtar kelimelerinizin sırası, ürünleriniz ile alakalı olup olmadığını saptamaya yetecek kadar belirgin ise Sıralı Eşleşme’yi kullanabilirsiniz.

  • Tam Eşleme: Bu eşleme türü kelimelerin köşeli parantez içerisinde [] belirtilmesi ile kullanılır. Bu özellik ile eklediğiniz kelime haricinde ek almış veya kelime eklenmiş diğer kelimelerin aratılması ile reklamlarınız gösterilmeden, sadece bu kelime ve/ya kelime öbeğini arayan kullanıcılara reklamlarınız gösterilir. Gösterimler çok daha düşük olabilir ancak çok daha hedefli ve ulaşmak istediğiniz kitleye yönelik reklam göstermiş olursunuz, ayrıca yüksek alaka düzeyi ve tıklama oranı ile kampanya performansınız yükseltirsiniz.

Örneğin:  [Alanya Otel] kelimesini eklediğiniz kampanyanızdaki reklamlar, Google üzerinde sadece Alanya Otel kelimesi ile tetiklenerek bu aramaları yapanlara da gösterilir, diğer arama sonuçlarında gözükmezsiniz

Genişletilmiş eşlemeyi önlemek için Tam Eşleşme’yi kullanabilirsiniz. Ayrıca, en fazla gösterime ulaşmak ve aynı zamanda, alakasız gösterimleri önlemek için Tam Eşleşme’yi kullanabilirsiniz. Genel anahtar kelimeleri kullanmak istediğiniz zaman,’Tam Eşleşme’yi kullanabilirsiniz.

  • Negatif Eşleme: Adwords kampanyalarınızda “Geniş ve Sıralı Eşleme” türünde kelimeler kullanıyor iseniz kesinlikle kullanmanız gereken eşleme türüdür. Arama sonuçlarında gözükmek istemediğiniz anahtar kelimeleri reklam grubu veya kampanya düzeyinde ekleyerek gerek alakasız gösterimlerden kurtulur gerek ise tıklama oranını artırarak genel performansı yükseltirsiniz.

Örneğin: “Alanya Otel” kelimesi eklenmiş reklam grubu içerisine ekleyeceğiniz -izle, -video, -eczane, -tadilat vb. negatif kelimeler ile bu kelimeleri kullanarak arama yapan kullanıcılara reklamlarınızın gözükmesini engellersiniz.

Reklamlarınızın belirli anahtar kelimeleri ile yayınlanmasını engellemek için Negatif Eşleşme’yi kullanabilirsiniz. Negatif Anahtar Kelimeler, alakasız arama sorguları için yapılacak gösterimleri önledikleri ve böylece Tıklama Oranınızı (TO) yükseltip, maksimum tıklama başı maliyetlerinizi (TBM) düşürdüklerinden, başarılı bir kampanyanın temel öğelerindendir. Bu nedenle, reklam kampanyalarınızda negatif anahtar kelimeleri kullanmanızı tavsiye ederiz…

https://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2016/10/Google-Adwords-certified-partner.gifhttps://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2016/10/Google-Adwords-certified-partner-100x100.gifBülent KaramanBilgi BankasıBlogE-ticaret ve Bilgi PaylaşımEğitim AkademisiSeo TeknikleriWebmasterAdwords,Adwords Keywords,Anahtar Kelime,Google,Google Keywords,KeywordGoogle Adwords - Anahtar Kelime Ekleme Google Adwords, Google'ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google AdWords ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde, en altında ve sonuç sayfasının sağında yer almaktadır. Google'ın gelirlerinin yaklaşık %90'nını reklam hizmeti oluşturmaktadır. Adwords kampanyaları için en etkili şekilde yapılandırılmış...Bilgi Teknolojileri Uzmanı | Bülent Karaman