Android C++ Dilinde Mobil Programlama: – Mobil Programlamada Tercih Edilen 5 Dil

Swift Dilinde Mobil Programlama:

iOS işletim sistemiyle uyumlu mobil uygulamalar geliştirebilmeniz için, Apple tarafından oluşturulan, güçlü ve kullanıcı dostu mobil uygulama dilleri‘nden biridir. Açık kaynaklı bir dil olan Swift’in kullanımı oldukça kolaydır.

CSS Dilinde Mobil Programlama:

Aslında bir programlama dili olmayan CSS, mobil uygulamadaki HTML elementlerinin nasıl bir görselliğe kavuşacağını düzenleyen bir markup dilidir. Mobil uygulamaya ait olan ögeleri, renkleri, boyutları, konumları vb. özellikleri düzenlemeye yarar.

Mobil dünyadaki gelişmelere ayak uydurmak, iyi bir uygulama üreticisi olabilmek için mobil programlama dillerine hakim olmak en önemli şart. Dışarıdan bakarsanız, mobil uygulama üretmek kolay bir iş gibi görünebilir. Fakat tabi ki her işte olduğu gibi, mobil programlama yapmak için de birçok ince nokta bulunuyor. Peki mobil uygulama oluşturmak için hangi programlama dillerini bilmeniz gerek? İşte pazarda en çok kullanılan mobil programlama dillerinden beş tanesi;

C Dilinde Mobil Programlama:

Dünyada en çok kullanılan programlama dillerinden biri olan C, 30 yıldan uzun bir geçmişe sahip. Bugüne kadar üretilmiş birçok işletim sistemi ve mobil uygulamalar C dili ile üretilmiştir. C dilini bilmenin en büyük artılarından biri, C++ ve Java gibi C’ye benzeyen dillere daha sonra kolayca geçiş yapabilmenizdir. İlk başta bu dilin sentaksı biraz zor gibi gelse de bir zaman sonra kodlama yaptıkça alışacaksınız. C bilen biri, nesne tabanlı programlama olayını kavradıktan sonra diğer programlama dillerini de kullanabilmektedir.

C++ Dilinde Mobil Programlama:

Low-levelling (düşük seviye) programlama dillerinden en popüler olanıdır. C’nin nesne tabanlı çeşidi olarak da isimlendirebileceğimiz C++ da yine birçok işletim sistemi ve mobil uygulamalarda kullanılmaktadır. Nesne tabanlı programlamanın sağladığı birçok kolaylığı yanında getiren C++ ile üretilen mobil uygulamalar, gerekli olan optimizasyonun yapılması ile beraber oldukça hızlı bir biçimde çalışmaktadır.

Objective-C Dilinde Mobil Programlama:

iPhone ve iPad gibi cihazlar için uygulama üretmek istiyorsanız Objective-C size en uygun çözüm. C programlama diline benzeyen bir yapıda olan bu dille istediğiniz gibi iOS mobil uygulamaları geliştirebilirsiniz. Öğrenmesi fazlasıyla kolay olan Objective-C de tıpkı C++ gibi nesne tabanlı bir programlama dilidir.

Java Dilinde Mobil Programlama:

Bir kere yazın, her yerde çalıştırın mantığına sahip Java, kimi programcılar tarafından “taşınabilir programlama dili” olarak da isimlendirilmektedir. Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse, platformdan bağımsız Java ile yazılan kodlar, lazım olan ortamın sağlanması durumunda iOS, Linux, Mac OS, Windows, Android gibi işletim sistemlerinde çok bir değişiklik kalmaksızın çalışabilir. Mobil dünyada şimdiye kadar en fazla kullanılan programlama dili Java’ydu. Fakat akıllı telefonların gelişmesi, iOS ve Android işletim sistemli mobil cihazların piyasadaki payının artmasıyla beraber Java’nın gücü de az da olsa azaldı. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen yine de Java hala en fazla kullanılan programlama dilleri arasındadır.

HTML5 Dilinde Mobil Programlama:

Bir programlama dilinden çok bir işaretleme dili olarak tanımlanabilen HTML5 ile web uygulamaları üretmek mümkündür. Diğer dillere oranla öğrenilmesi kıyasla daha kolay olan HTML5 ile üretilen web uygulamaları, günümüz mobil teknolojilerin gelişmesiyle beraber artık mobil cihazlarla da uyumlu bir biçimde çalışabilmektedir. Yani HTML5 ile yalnızca web uygulamaları değil, ayrıca mobil uygulamalar da üretmek mümkün.

C# Dilinde Mobil Programlama

Mobil uygulama dillerinden olan C Sharp, Microsoft’un geliştirmiş olduğu bir programlama dilidir. C ve C++’daki tutarsızlıkları ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen bu dil, nesne tabanlı dillerin arasından en gelişmiş olanıdır. Java ile pek çok benzerliği bulunur. Gelişmiş bir derleyiciye sahiptir ve bu sayede hata oranını en aza indirir. Geliştirilen uygulama çalıştırıldıktan sonra derleyici tarafından belirlenen hatalar geliştiricinin önüne farklı bir ekranda sunulur ve geliştirici bu hataları kolaylıkla düzeltebilir.

https://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/09/programlama.jpghttps://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/09/programlama-100x100.jpgBülent KaramanBlogYazılım EğitimleriAndroid,Java,Mobil UygulamaAndroid C++ Dilinde Mobil Programlama: - Mobil Programlamada Tercih Edilen 5 Dil Swift Dilinde Mobil Programlama: iOS işletim sistemiyle uyumlu mobil uygulamalar geliştirebilmeniz için, Apple tarafından oluşturulan, güçlü ve kullanıcı dostu mobil uygulama dilleri‘nden biridir. Açık kaynaklı bir dil olan Swift’in kullanımı oldukça kolaydır. CSS Dilinde Mobil Programlama: Aslında bir programlama dili olmayan...Bilgi Teknolojileri Uzmanı | Bülent Karaman