Bilgisayar Temel Birimleri Nelerdir?

Bilgisayar, Computer, PC Vb. önceden belleğine yüklenmiş bir izlenceye (yazılıma) göre komuta edilerek, çok sayıda ve karmaşık mantıksal ve aritmetiksel işlemlerden oluşan bir işi çok kısa sürede yapıp sonuçlandırabilen aygıt.

Diğer Bir Tanım…

Bilgisayar, verilen komutlar doğrultusunda çok sayıda ve karmaşık veriyi kısa bir sürede doğru olarak işleyebilen, depolayabilen ve gerektiği zaman işlenen bilgileri geri verebilen, elektronik ve mekanik bir makinedir.

Bilgisayarı oluşturan birimler temel olarak iki guruba ayrılır;

DONANIM & YAZILIM

Donanım:

Bilgisayarı oluşturan elektronik ve mekanik parçaların her birine donanım denir.

Bilgisayarda yer alan donanım birimleri, kasanın dışında olabileceği gibi içerisinde de yer alabilir.

Kasa içerisinde yer alan donanımlara dahili donanım, kasanın dışında kalan donanımlara ise harici donanım denir.

Harici Donanım Birimleri

1. Fare (Mouse): İşaretçi olarak da bilinir. Ekrandaki ok işaretini yani imleci hareket ettirmemizi sağlayan giriş birimidir. Kablosuz veya kablolu olabilir. Günümüzde optik ve lazer fareler kullanılır.

2. Klavye (Keyboard): Üzerinde harf, rakam ve özel karakterler bulunan, bilgisayara bilgi girişini sağlayan donanım birimidir. Klavyeler harf dizilişlerine göre F ve Q olmak üzere iki gruptur. Genelde Türkçenin dil kurallarına göre düzenlenmiş olan klavye tipi F klavyedir.

3. Ekran(Monitor): Ekran bilgisayarda yapılan işlemleri ve sonuçlarını görebilmemizi sağlayan çıkış birimidir. Görüntü teknolojilerine göre tüplü (CRT), LCD ve LED ekran çeşitleri vardır.

Ekranlar ölçülerine ve genişliklerine göre isimlendirilirler. Ölçülerine göre ekranlar ekranın çaprazlamasına uzunluğunun inç (1 inç = 2,54 cm ) cinsinden değeridir. 17″ , 42″ gibi. Genişliklerine göre ekranlar ekranın yükseklik ve genişlik değerlerine göre Geniş Ekran ve Standart Ekran olarak isimlendirilirler.

Ekranda görüntüler pixel adı verilen noktalardan meydana gelir ve bu noktaların sıklığı görüntü kalitesini belirtir.

Bu noktaların dikey sayısı ve yatay sayısı bize çözünürlüğü verir. 1024×780, 1920×1080 gibi…

4. Yazıcı (Printer): Bilgisayarda üretilen resim, yazı, şekil ve grafikleri kağıda aktarmamızı sağlayan çıkış birimidir. Kullandığı teknolojiye göre mürekkep püskürtmeli, lazer ve nokta vuruşlu çeşitleri vardır.

5. Tarayıcı(Scanner): Bir resmi, yazıyı veya şekli bilgisayara aktarmaya yarayan giriş birimidir.

6. Hoparlör (Speaker): Bilgisayarda sesleri dış ortama vermek için kullanılan çıkış birimidir.

7. Mikrofon (Microphone): Seslerin bilgisayara aktarılmasını ve kaydedilmesini sağlayan giriş birimidir.

8. Modem: İnternete bağlanmayı sağlayan donanımdır. Kablolu veya kablosuz çeşitleri vardır.

Modem veri-alışverişi sağladığı için hem giriş hem de çıkış birimidir.

9. Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS): Elektrik kesilmesi durumunda bilgisayara ek güç sağlar. Böylece hem bilgisayar zarar görmez hem de çalışmalarımı kaydedebiliriz.

10. Sistem Birimi – Kasa: Bilgisayarın dahili donanımlarının bulunduğu kasa, bu parçaların korunmasını ve bir arada durmasını sağlar.  Çeşitli donanımların takılabilmesi için de yuvalar içerir.

Dahili Donanım Birimleri

Kasa içerisinde yer alan bu donanımlar bilgisayarın temel çalışma sistemini oluşturur, hızını ve özelliklerini belirler.

1. Anakart (MainBoard):

BResim2ilgisayarın tüm birimlerini birbirine bağlayan ve bu birimler arasında iletişimi sağlayan karttır.

Tüm donanım birimleri anakart üzerine takılır.

2. İşlemci – Merkezi İşlem Birimi (CPU):

BilgisayResim3ardaki matematiksel ve mantıksal tüm işlemlerin yapıldığı donanımdır.

Bilgisayarın hızını belirlemede önemli bir yere sahiptir.

Tüm işlemlerin yapıldığı merkez olduğu için işlemciye bilgisayarın beyni diyebiliriz.

İşlemciler saniyede gerçekleştirdikleri işlem sayısına göre isimlendirilirler. 2 Ghz, 3 Ghz gibi.

1 Mhz işlemci saniyede 1 Milyon İşlem Yapar.

2 Ghz işlemci saniyede 2 Milyar işlem yapar.

3. Anabellek (RAM):

Resim4Bilgisayar üzerinde yapılan işlemlerin geçici olarak depolandığı hafıza kartıdır.

Bilgisayara gönderilen veriler, yapılan işlemlerin sonuçları, açılan programlar anabellekte depolanır.

Ana bellek üzerinde depolanan veriler bilgisayar kapatılıncaya kadar hafızada kalır. Bilgisayar kapatıldığında ana bellek üzerindeki veriler silinir.

Tüm hafıza birimlerinde olduğu gibi Anabellekler de üzerinde depolayabildiği veri miktarı ile isimlendirilir. 2 GB (Gigabyte), 4 GB, 8 GB gibi.

Belleğin fazla olması bilgisayarda birden çok programı aynı anda hızlı bir şekilde çalıştırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla bilgisayarın hızına etkisi büyüktür.

4. Sabit Disk (Hard Disk):

Resim5Bilgilerin bilgisayar da kaybolmadan (kalıcı olarak) saklanmasını sağlayan(depolayan) donanım birimleridir.

Sabit diskler büyüklük, dönme hızları ve kapasiteleri ile birbirinden farklılık gösterebilir.

Sabit Diskler üzerlerinde depolayabildikleri veri miktarı ile isimlendirilirler.

40 GB, 120 GB, 500 GB, 1 TB gibi…

Taşınabilir Diskler ile Sabit Diskler arasında hiçbir fark yoktur. Taşınabilir disk kutularının içinde sabit disk bulunur.

5. Ekran Kartı:

Görüntüyü işler ve işlenen görüntünün ekrana aktarılmasını sağlar.

Oyunların akıcı çalışmasında önemi büyüktür.

6. Güç Kaynağı (PSU):

Bilgisayarın tüm parçalarına gerekli gücü (elektrik akımı) sağlayan donanımdır.

7. Optik Sürücüler (CD/DVD/ Blu-ray):

Optik Diskler yardımcı depolama birimleridir.

Optik Sürücüler CD-ROM, DVD, Blu-ray gibi optik disklerdeki bilgileri bilgisayara aktarmak için kullanılır.

Yazılım Çeşitleri

Bilgisayarın kullanılmasını sağlayan her türlü programa yazılım adı verilir.

Başlıca iki çeşit yazılım vardır.

İşletim Sistemleri (Sistem Yazılımları)
Uygulama Yazılımları
İşletim Sistemleri
Bilgisayardaki donanımları yöneten, çalışmasını denetleyen ve diğer tüm yazılımların çalışmasını sağlayan temel yazılımdır. Kısaca bilgisayar sisteminin yapacağı işleri yöneten programlar bütünüdür.

Kullanıcıya bilgisayarın kaynaklarını yönetme ve yönlendirme olanağı verir, pek çok fonksiyonu ise kullanıcının haberi bile olmadan kendisi üstlenir.

İşletim Sisteminin Görevleri

İşlem Yönetimi: Verilen İşlemlerin belli bir sırada ve zamanında uygulanmasını sağlar.
Bellek Yönetimi: Belleği denetler ve organize eder. İşlemler için gerekli belleği ayırır ve işlem bitince bu belleği boşaltır.

Giriş / Çıkış Birimleri Yönetimi: Bilgisayar ile çevre birimleri arasındaki veri alışverişini denetler.
Dosya Yönetimi: Verilerin saklandığı dosyalarla ilgili çalışmaları yönetir.
İşletim Sistemi Çeşitleri

Windows İşletim Sistemi: Microsoft şirketinin geliştirdiği Windows (pencereler) kullanıcıya grafiklerle ve görsel iletilerle yaklaşarak, yazılımları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. günümüzde en çok kullanılan sürümü Windows 7 olmuştur. Özellikle tablet PC’ler için Windows 8 geliştirilmiştir.

iOS İşletim Sistemi: iOS eski adıyla (IPhone OS) Apple’ın orjinal olarak iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod Touch ve iPad’de kullanılan mobil işletim sistemidir.

Android İşletim Sistemi: Android, cep telefonlarında ve tabletlerde en çok kullanılan mobil işletim sistemidir. En yaygın sürümleri 2.3 Gingerbread, 4.0 Ice Cream Sandwich , 4.1 Jelly Bean.

Uygulama Yazılımları

Uygulama yazılımları, kullanıcıların belli başlı bazı işlemleri yapmalarına olanak veren yazılımlardır. Uygulama yazılımları yalnızca hazırlandıkları işletim sistemleri üzerinde çalışacak şekilde programlanmıştır.

Uygulama Yazılımı Çeşitleri
– Kelime İşlem Yazılımları: Günlük hayatta yapılan her türlü yazışmaların bilgisayar yardımıyla yazılmasını sağlayan yazılımlardır.

– Hesap Tablosu Yazılımları: Hesap tablosu programları bilgisayar sistemini son derece özellikli bir elektronik hesap makinesine dönüştüren programlardır.

– Sunum Programları: Belli bir konuda yapılan araştırmanın ve/veya hazırlanan raporların sonuçlarını bilgisayar yardımıyla diğer kişilere anlatmak için kullanılır.

– Veri Tabanı Yönetim Yazılımları: Büyük miktardaki verileri depolayıp bu verilere hızlı bir erişim ve bu verilerden raporlar hazırlanmasına imkan veren yazılımlardır.

Bu yazımların haricinde Ticari, Eğitim, Oyun, Müzik ve Video Yazımları gibi yazılım çeşitleri de vardır.

https://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/10/Bilgisayar-Nedir1.jpghttps://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/10/Bilgisayar-Nedir1-100x100.jpgBülent KaramanBilgi BankasıBlogEğitim AkademisiBilgi Bankası,Bilgisayar,Ekran,Fare,Güç Kaynağı,Hoparlör,Keyboard,Klavye,Mikrofon,Modem,Monitor,Mouse,Optik Sürücüler,Printer,PSU,Scanner,Speaker,Tarayıcı,Windows,YazıcıBilgisayar Temel Birimleri Nelerdir? Bilgisayar, Computer, PC Vb. önceden belleğine yüklenmiş bir izlenceye (yazılıma) göre komuta edilerek, çok sayıda ve karmaşık mantıksal ve aritmetiksel işlemlerden oluşan bir işi çok kısa sürede yapıp sonuçlandırabilen aygıt. Diğer Bir Tanım... Bilgisayar, verilen komutlar doğrultusunda çok sayıda ve karmaşık veriyi kısa bir sürede doğru olarak işleyebilen,...Bilgi Teknolojileri Uzmanı | Bülent Karaman