Framework Nedir?

Framework, yazılım geliştiricilerin kullandığı önceden hazırlanmış kütüphanelerin bulunduğu ve bunlara yenilerini ekleyebileceği yapıların adıdır. Gelişmiş framework’lerde form kontrolü, veri tabanı bağlantısı, kullanıcı giriş çıkış, mail atma, tema motoru gibi kütüphaneler mevcuttur.

Frameworkler MVC (Model, View, Controller) gibi bölümlerden oluşarak projenizin daha okunabilir düzenlenebilir olmasını sağlamaktadır.

Yapılan projelerin çoğunda aradan belirli bir zaman geçtikten sonra düzenlemek zorlaşır. Hem kodların artması hem de yazılan kodun unutulması revize sürecini uzatmakta. Bu yapılar Modelde veritabanı işlemlerini, Controller’da genel mekaniği, View’de ise görünüm kodu içerdiği için müdahale edilmesi gereken yer tam olarak bulunabilmektedir.

Aşağıda Laravel için örnek MVC yapısını görebilirsiniz.

En Yaygın frameworkler nelerdir?

Eğer yazılım diliniz PHP ise, oldukça fazla seçeneğiniz var demektir. Bunlardan bazıları Laravel, Symfony, Zend, CodeIgniter, CakePHP ve Yii

Framework kullanmak ne gibi kazançlar sağlar?

Frameworkler temel yapıları en çok kullanılan kütüphaneleri ve modülleri barındırır. Hiç bir framework ana yapısında gelişmiş yapıları içermez. Bunun yerine genişletmek yoluyla projenize uydurulur. Örneğin giriş yaparken genel olarak eposta değişkeni ile giriş yapılır.

Siz eğer kullanıcı adı ile giriş yapmak istiyorsanız sadece o fonksiyonu değiştirerek projenizi yazmaya devam edebilirsiniz. Framework kullanmak size bu bağlamda hız katar. Veri tabanı bağlantıları, güvenlik sorunları veya yetkilendirme gibi en temel bölümleri yazmanıza gerek yoktur.

Frameworkün ya içinde vardır yada çok kolay bir şekilde dahil edilebilir. Bu sayede tam olarak bitirilmesi 2 ayı bulacak projeler bazen 2-3 hafta da bitebilmektedir. Diğer bir kazancı ise belli standartları olduğu için bu standartlarda geliştirilen projeye yeni takım arkadaşları kolaylıkla entegre olabilir. Bu gibi faydalara rağmen kısıtlanmış ve bazı kriterlerinizde sorun yaşıyorsanız framework kullanmayabilirsiniz.

Framework gücünü nereden alıyor?

Günümüzde bir çok framework opensource olarak geliştirilmekte. Bu da en ufak güvenlik sorununda güncellenmesi demektir. Ayrıca kendi projelerinde framework kullanan insanlar düzelttikleri hataları geliştirdikleri yeni özellikleri framework yapımcılarına bildirerek gelişmesini sağlamaktadırlar. Ayrıca composer ile çok sayıda paket birbiri ile uyum içinde çalışmaktadır.

Bu noktadan sonra devreye “Hangi framework’u kullanmalı?” diye sorabilirsiniz

Sizin için bazılarını listeleyelim;

Codeigniter Framework‘u Türkiye oldukça kullanılmasına karşın geçtiğimiz aylarda geliştirmeyi durdurması ve üreticisinin desteğini çekmesinden dolayı listeye katılmamıştır.

1) Zend – Php’nin üreticileri tarafından geliştirilmektedir. Esnekliği yüksek ve geliştiricinin framework’u olması sebebiyle de çok geniş bir kütüphaneye sahip. küçük projeler için hantal kalabilir.

2) Symfony – Yine Symfonyde geniş bir kütüphaneye sahiptir. Geliştiriciler arasında oldukça yaygındır. Küçük projelerde Symfony’de ağır kalabilir.

3) Laravel – Son versiyonu laravel 4 ile birlikte oldukça yayılmaya başlamıştır. Yapısal olarak kullanımı basit ve dökümantasyonu oldukça geniştir.

4) YiiFramework – Her Framework’ün iddaa ettiği üzere en hızlı framework sloganıyla yola çıkmıştır. Kullanım oranı gittikçe artmaktadır.

5) FuelPhp – Codeigniter ekibinden ayrılan bir grubun ortaya çıkardığı bir frameworktür. Yapısal olarak oldukça benzer, ci’den geçiş için uygundur. Bunlar başlıca ilgi çeken frameworklerdir, bunların arasından istediğinizi seçip kullanıbilir yada kullanmadan önce hız testleri ve yaygınlık oranlarını göz önüne alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Microsoft .NET Framework Nedir?

.NET Framework Nedir?

.NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen bir yazılım çatısıdır.

.Net (C# ve Vb.Net .Net dillerindendir) ile yazılan uygulamalar çalışmak için .Net Framework çatısına ihtiyaç duyar. .Net Framework içerisinde binlerce kütüphane bulunmaktadır.

NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen, uygulama geliştirme platformudur. Pek çok yazılım çalışmak için .Net Framework’e ihtiyaç duyar. .NET Framework uygulamalar için kütüphaneler barındıran bir çatıdır.

Windows işletim sistemi ile birlikte gelir. C:\Windows\Microsoft.NET\Framework altında kurulu durumdadır.

.Net Framework’un farklı sürümleri mevcuttur. İlk yayınlandığı güncen bu yana aşağıdaki versiyonları yayınlanmıştır.

v1.0.3705
v1.1.4322
v2.0.50727
v3.0
v3.5
v4.0.30319

.NET Framework farklı versiyonları mevcuttur. Şuanki en son sürüm .NET Framework 4.5 versiyonudur.

Windows işletim sistemi için yazılmış pek çok yazılım, özellikle oyunlar çalışmak için .Net Framework’e ihtiyaç duyar

Microsoft .NET Framework’ü silsem sorun olur mu?

Eğer silerseniz .Net Framework kullanan tüm yazılımlar bundan etkilenir. Windows işletim sistemi de .Net Framework kullandığından dolayı bilgisayarınızda ciddi sorunlar olacaktır.

Bilgisayarın düzgün çalışması için Microsoft .NET Framework gerekli mi?

Evet gereklidir. Siz farkında olmadan pek çok uygulama .Net Framework’u kullanır.

https://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/03/Framework.jpghttps://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/03/Framework-100x100.jpgBülent KaramanBilgi BankasıBlogEğitim AkademisiWebmasterYazılım EğitimleriFrameworkFramework Nedir? Framework, yazılım geliştiricilerin kullandığı önceden hazırlanmış kütüphanelerin bulunduğu ve bunlara yenilerini ekleyebileceği yapıların adıdır. Gelişmiş framework'lerde form kontrolü, veri tabanı bağlantısı, kullanıcı giriş çıkış, mail atma, tema motoru gibi kütüphaneler mevcuttur. Frameworkler MVC (Model, View, Controller) gibi bölümlerden oluşarak projenizin daha okunabilir düzenlenebilir olmasını sağlamaktadır. Yapılan projelerin çoğunda aradan belirli bir...Bilgi Teknolojileri Uzmanı | Bülent Karaman