Responsive Web Tasarım

Responsive, duyarlı / uyumlu web tasarım, yani mobil cihazlarda iyi bir deneyim sunan web siteleridir.

Son yıllarda internet platformları masa üstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet, akllı telefon gibi birçok farklı ekran çözünürlüğünde görüntülenir oldu. Bu yüzden artık birçok firma tüm ekran çözünürlüklerine uyumlu responsive web tasarımları tercih etmeye başladı.

“Bülent Karaman” bu yeniliği hızlıca benimseyerek müşterilerine sunmaya başladı. Duyarlı olmayan siteler örneğin bir akıllı telefon ekranında yazıları okunmayacak ölçekte küçük görünürken, duyarlı web tasarımlar ise belli bir sütun ve satır düzeninde ekrana tam olarak oturur böylelikle resimleri yazılar ve butonlar net biçimde görüntülenir.

Bir diğer önemli konu, mobil sitelerin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması özelliğidir.

Mobil uyumlu site sadece tek bir mobil ekranda sorunsuz açılan web sitesi değildir. Mobil uyumlu site, tüm mobil ekranlarda sorunsuz açılabilmelidir.

Mobil uyumlu site cep telefonlarında ya da tabletlerde görünebilen site değildir. Bu cihazlarda sorunsuzca dolaşılabilen sitelerdir. Bundan kasıt, sayfayı büyütmeye sağa sola kaydırmaya gerek duymaksızın gezilebilmesidir. Mobil uyumlu site tüm web içeriğini olduğu gibi yansıtan web sitesi değildir.

Mobil uyumlu site içeriği ile de mobile uygun bir içerik sunar ve kullanıcı odaklıdır. Mobil uyumlu site grafikleri özel olarak dizayn edilip optimize edilir bu sebeple mobil cihazlarda hızlı açılır.

Font büyüklüğü okunamayacak kadar küçük ya da büyük olmaz. Mobil cihazlarda, tipografi ve font büyüklüğü mobil cihazlara özel olarak tasarlanmıştır.

Responsive Web Tasarım Önemli

Eğer doğru biçimde yapılırsa responsive web siteler, Google arama motoru tarafından da sevilmekte ve iyi biçimde listelenmektedir. Son zamanlarda mobil platformlardan gelen ziyaretçi oranı %25 yükseldi. Yani ortalama olarak her 100 site ziyaretçinizin 25’i mobilden gelmekte. Bu yüzden bu ekran çözünürlüklerine duyarlı web siteler kullanmanız önemli.

Responsive siteler tasarım açısından da temiz, sade ve net bir yaklaşımdadır. Yani eski stil sitelerdeki gibi gölge, imaj, yerleşim karmaşası tarihe karıştı yerine ise geniş aralıklı, ferah ve orantılı bir anlayış geldi.

Teknoloji ile birlikte web teknikleri de değişmekte ve değişime ayak uyduramayanlar maalesef geride kalmaktadır. Bu yüzden responsive bir tasarıma geçiş yapmanızı tavsiye ederiz. Uzman olarak bu alanda da hizmet vermekteyiz.

https://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/03/responsive-web-tasarim-500x500.jpghttps://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/03/responsive-web-tasarim-500x500-100x100.jpgBülent KaramanBilgi BankasıBlogE-ticaret ve Bilgi PaylaşımHaberlerWebmasterResponsive,Web Tasarım,WebmasterResponsive Web Tasarım Responsive, duyarlı / uyumlu web tasarım, yani mobil cihazlarda iyi bir deneyim sunan web siteleridir. Son yıllarda internet platformları masa üstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet, akllı telefon gibi birçok farklı ekran çözünürlüğünde görüntülenir oldu. Bu yüzden artık birçok firma tüm ekran çözünürlüklerine uyumlu responsive web tasarımları tercih etmeye...Bilgi Teknolojileri Uzmanı | Bülent Karaman