SEM (Search Engine Marketing) Nedir?

Arama Motoru Pazarlama (Search engine marketingSEM), internet sitelerinin, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERPs) görülebilirliklerini arttırarak tanıtım yapan internet pazarlama yöntemleridir. Arama Motoru Pazarlama Profesyonellerine göre, SEM yöntemleri şunlardan oluşur: arama motoru optimizasyonu (SEO), ücretli yerleşim (paid placement) ve ücretli katılım (paid inclusion).

SEM (Search Engine Marketing) Nedir?

Google’da dikkat etmişsinizdir, en azından gözünüze çarpmıştır. Aradığınız bir konu hakkında merak ettiğiniz kelimeyi yazıp arattığınızda ilgili linklerden önce en başta çıkan bazı reklam alanları ya da ekranın sağ tarafında kutucuklar içerisinde aradığınız kelimeyle eş değer reklamlar çıkar.Heh işte biz ona SEM diyoruz. Yani Search Engine Marketing Türkçe anlamıyla Arama Motoru Pazarlaması diyoruz. Peki nedir bu SEM? Vikipedia her zaman olduğu gibi imdatımıza yetişiyor, diyorki: “SEM, internet sitelerinin, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERPs) görülebilirliklerini arttırarak tanıtım yapan internet pazarlama yöntemleridir.” Neymiş “internet pazarlama” yöntemiymiş.

Her arama motorunun kendine özel reklam tanıtım yöntemi, stratejisi vardır. Bizim hayatımız olmuş Google, bizde buradan yola çıkalım dedik, yoksa Yahoo, Yandex, Bing gibi arama motorlarında da aynı sistemler mevcut. Ama Google en büyük Pazar payının sahibi olduğundan onun üzerinden örnek verelim dedik.

Peki Google da bu işler nasıl yürüyor? Çok çalışmışlar güzel kurgulamışlar, matematiği de iyi oturtmuşlar “Google Adwords” dediğimiz sistemi kurmuş adamlar. Google Adwords nedir?  Google‘ın ana gelir kaynağı olan reklam teknolojisidir. AdWords ile Google arama sonuçları sayfalarında ve Google içerik ağında tıklama-başı-maliyet (CPC) ile reklam satın alınabilir. Yani yukarıda bahsettiğimiz ilk başta çıkan ve sağ tarafta olan reklamlar tamamen bu programın kullanılması ile oluyor.

Her firma faaliyet alanı ile ilgili anahtar kelimeleri belirliyor. Yani adamlar oturup müşteri hangi kelime ile arama yaparsa beni karşısında bulabilir diye düşünüp taşınıyorlar. Ama bunu genelde firma değil ajanstakiler yapar, işleri zor yani.

Her şey anahtar kelimeyi belirlemekle olmuyor tabi, bundan sonra reklamınızın yayınlanacağı daha doğrusu aramalarda görünmek istediğiniz lokasyonları seçiyorsunuz. Örneğin sadece İzmir’de hizmet veren bir işletme, hedef kitlesi İzmir’de olduğu için buradaki aramalarda en başta görünmek ister.

Dolayısıyla lokasyonların seçimi oldukça önemli. Bir de reklam alanında iletilecek mesaj da önemli, rekabete aykırı konu başlıkları, veya alanınızla ilgili olmayan konu başlıkları ve açıklamalar Google’nin mükemmel çalışanlar tarafından tespit edilebiliyor ve reklamlarınız dondurulabiliyor. Ne güzel değil mi? Böylece kurallarına göre mutlu mesut rekabet edebiliyorsunuz.

Bu arada unutmayalım, anahtar kelime seçimleri de çok önemli, tıklama başı maliyet dedik ya iyi takip etmek lazım. Örneğin bir ayakkabı satıcısı olduğunuzu düşünelim ve Google Adwords’ü kullanacaksınız. Anahtar kelimeler arasında “ayakkabı” yı seçerseniz sizin için oldukça maliyetli olacaktır, hem çok arandığından tıklama başı maliyet doğuracaktır, hem de diğer markalarında bu kelimeyi tercih etme olasılığından dolayı maliyetler kızışacaktır. Bunun yerine “İzmir’de ayakkabı, Ayakkabı İzmir, Ayakkabı çeşitleri” (bunlar tamamen hayali ortaya atılmıştır) gibi anahtar kelimeleri seçerek maliyetlerinizi optimum düzeyde tutabilirsiniz.

Dedik yaa bir çok arama motoru var hepsinde de benzer sistemler mevcut. Biz Google üzerinden gittik ama, Filipinler’e yönelik bir iş yapıyorsanız Google Adwords kanalının yanı sıra Yahoo nun reklam sistemini de kullanmanızda yarar olacaktır. Çünkü Filipinler’de önemli bir kullanıcı kitlesine sahipler. Mesela ülkemizde Yandex’in de önemi hızla artıyor, buna yönelikte reklam harcamaları yapılabilir. Kısacası SEM’e girmeden önce pazarı iyi analiz etmek ona göre oyuncuları seçmekte yarar var.

Genel olarak Internet Pazarlaması çatısı altında yer alan Search Engine Marketing, websitelerin arama motorları sonuç sayfalarında (SERPs) üst sıralarda görünürlük kazanmasını hedefleyen bir pazarlama aracıdır. Baş harflerinin kısaltılması ile SEM, Türkçe’ye Arama Motoru Pazarlaması olarak çevrilmiştir.

Her ne kadar birbirinden farklı olarak görülüp amatör bir bakış açısıyla ayrı ayrı tanımlanan “SEM, PPC, SEO, Affiliate Pazarlama, Mobile Pazarlama, E-Posta Pazarlaması, Sosyal Medya Pazarlaması ve Analytics” kavramları Internet Pazarlaması altında yer alan bütünleşik reklamcılık faaliyetlerini kapsamaktadır.

sem-nedir

Daha detaylı bir ayrıştırma yöntemi izlenecek olursa SEM, arama motorlarına yönelik çalışmaları hedefleyen  şu 3 disiplinin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır;

Arama Motoru Reklamcılığı yani SEA, adından da anlaşılacağı üzere Google, Bing, Yandex veya Yahoo gibi arama motorları üzerinden yapılan tıklama başı reklamcılık faaliyetlerini kapsamaktadır.  Dünya üzerinde etkin olan diğer arama motorlarının farklı reklamcılık araçları olsa da Türkiye’de açık ara üstün olan Google arama motoru Google Adwords reklam modeli ile ülkemizde rakipsizdir. Google ana sayfasının en üst veya en alt kısımlarında en fazla üçer tane ve sağ sütünda yer alan Adwords reklamları kelime bazlı açık arttırma yöntemi ile reklam almaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu ise websitelerin arama sonuçlarında en etkili şekilde listelenmesine yönelik yapılan çalışmaları kapsayan, yapılan tıklamaların Google ve diğer arama motorları tarafından ücretlendirilmeyen bir sistemdir.

Genel olarak analiz ise site içi ve site dışında yapılan çalışmalar ile reklamcılık faaliyetlerinin kullanıcılar tarafından nasıl değerlendirildiği, websitelerin anahtar kelime sorguları ile arama sonuçlarındaki görünümleri ve kullanılabilirlik gibi aşamaları kapsayan çalışmaları kapsamaktadır. Site tasarımı veya reklam kampanyaları oluşturmadan önce hedef kitle ve amaca yönelik analizler ile yayına alınan çalışmaların etkileri ölçülerek en etkili iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır.

Birbirinden kopuk olarak sürdürülen bu çalışmalar elbette hedeflenen amaca göre farklılık göstererek sitenize belli bir trafik sağlayarak başarı getirebilse de, elde edilebilecek potansiyel yatırım geri dönüşümünün altında bir fayda sağlayacaktır. Kısa sürede sitenize trafik sağlayabilen bir araç olan Adwords ile nispeten göndereceği trafik daha uzun sürelerde artan SEO bir bütün olarak ele alındığı takdirde çok daha etkili olabilecektir.

Tüm bu pazarlama araçlarını kapsayan ve birbirlerini destekleyen bir anlayış ile ele alınarak yönetilen SEM kampanyalarında ise istenilen sonuçlar orta ve uzun vadede markanıza ve sitenize çok daha kazanç getirmektedir.

Sosyal medya optimizasyonu

Kurumların ve bireylerin sosyal ağ profillerini profesyonelleştirerek belirli içerik yerleşim ve paylaşımıyla hedeflenen sitelere trafik yönlendirmeyi amaçlayan stratejik çalışmadır. İnternet üzerindeki görünürlüğün arttırılmasında kullanılan bir yöntemdir.

 

https://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2016/10/search-engine-marketing.jpghttps://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2016/10/search-engine-marketing-100x100.jpgBülent KaramanBilgi BankasıBlogE-ticaret ve Bilgi PaylaşımSeo TeknikleriWebmasterAdwords,Google,Reklam,Search,Search Engine Advertising,Search Engine Marketing,Search Engine Optimization,Sem,Sem Nedir,Sosyal Medya,Web Analytics,Yahoo,YandexSEM (Search Engine Marketing) Nedir? Arama Motoru Pazarlama (Search engine marketing - SEM), internet sitelerinin, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERPs) görülebilirliklerini arttırarak tanıtım yapan internet pazarlama yöntemleridir. Arama Motoru Pazarlama Profesyonellerine göre, SEM yöntemleri şunlardan oluşur: arama motoru optimizasyonu (SEO), ücretli yerleşim (paid placement) ve ücretli katılım (paid inclusion). Google’da dikkat...Bilgi Teknolojileri Uzmanı | Bülent Karaman