Malezya’da yürürlüğe giren bir yasa WhatsApp’tan yayılan yalan haberlerin sorumluluğunu o WhatsApp gruplarının yöneticilerine yüklüyor.

WhatsApp grup yöneticileri hapse atılabilecek!
Malezya, pek çok kullanıcıyı yakından ilgilendiren yeni yasa tasarısını konuşuyor.

Zira ülke WhatsApp kullanıcıları arasında yalan haberlerin yayılmasını engellemek için ilginç bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor.

Henüz yürürlüğe girmeyen yasa, WhatsApp’taki grup yöneticilerinin bu gruplarda paylaşılan sahte haberleri durdurmak ile mükellef olduğunu belirtiyor.

Bu görevin yerine getirilmemesinin ise cezai müeyyidesi olamaması gerektiğinin altı çiziliyor.
Yasanın yürürlüğe girmesi durumunda yalan haberlerin yayılmasına engel olmayan grup yöneticileri para cezası ve 1 yıla kadar hapis ile yargılanabilecek.

Benzer bir yasa geçtiğimiz hafta Hindistan’da yürürlüğe girmişti. Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinde bulunan Varanasi’de yürürlüğe giren bir yasaya göre, Whatsapp gruplarında atılan mesajların hukuki sorumluluğu, grup yöneticisine ait olacak.

Hindistan’da kullanıcılara tavsiye edilenler bununla sınırlı değil. Yanlış bilgi paylaşanların polise bildirilmesi gerektiğini de, Whatsapp kullanıcılarına duyuruldu.

Eğer bunu yapmazlarsa, Whatsapp’taki grup yöneticileri, gönderilen yanlış bilgilerin sorumluluğunu üstlenmiş olacak.

https://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/05/whatsapp-logo.pnghttps://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/05/whatsapp-logo-100x100.pngBülent KaramanBlogHaberlerSosyal MedyaTeknoloji HaberleriHaber,WhatsAppMalezya'da yürürlüğe giren bir yasa WhatsApp'tan yayılan yalan haberlerin sorumluluğunu o WhatsApp gruplarının yöneticilerine yüklüyor. WhatsApp grup yöneticileri hapse atılabilecek! Malezya, pek çok kullanıcıyı yakından ilgilendiren yeni yasa tasarısını konuşuyor. Zira ülke WhatsApp kullanıcıları arasında yalan haberlerin yayılmasını engellemek için ilginç bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor. Henüz yürürlüğe girmeyen yasa, WhatsApp'taki grup yöneticilerinin bu...Bilgi Teknolojileri Uzmanı | Bülent Karaman