WordPress gelişimi ve doğuşu 2001 tarihine dayanan bir içerik yönetim sistemidir. Sadece makale ve yazılar için değil aynı zamanda sitenin diğer içerikleri konusunda da destekleyici bir sistemdir. GPL lisanslı olan bu sistem, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir yayın sistemidir.

Kurucu şirket Automattic firmasıdır. Doğuşu 2001 tarihine dayanan bu sistemin olsa da ilk sürümü 1.0 2004 yılında piyasaya sürülmüştür. WordPress piyasaya sürülmesi ile birlikte içerikler ve bloglardaki kalite standartlarında da gözle görülür bir gelişme kaydedilmiştir. 2008 yılında Iphone için uyumlu hale getirilerek güncel sürümü piyasalara sunulmuştur..

İlk WordPress Nasıldı?
WordPress 1.0 piyasalara ilk sürüldüğü zamanlarda siteler ve içerikler bakımından oldukça avantaj sağlıyordu. İlk sürümünde arama motoru dostu, kurulum ve yükseltme bakımından kolaylık sunması, XFN desteği, atom desteği ve yorum ılımlılık desteği vardı. Bu özellikleri açmak gerekirse, ortak sunucu modülü mod- writer sayesinde, aramalarda kalıcı bağlantılar sağlanabiliyor..

Aramalarda, aranılan konuya daha çabuk ulaşılmasını sağlayacak bir sistemi var. Düzenleme konusunda ise tarayıcı bağlantısı ile kısa zamanda içeriklerde güncelleme yapılabiliyor.

Sitedeki yorumları düzenleme konusunda ise yorum ılımlılık özelliği devreye giriyor. Bir defada yüzlerce yorumu aynı anda düzenleme imkanı sağlıyor. XFN köprüleri sayesinde ise pratik bir ara yüz desteği ile içerik değerlerine ulaşmamızı sağlıyor. WordPress 1.0 ayrıca atom 3 sendikasyon ve otomatik keşfini destekliyor.

WordPress Genel Bakış
WordPress 2004 yılında piyasalardaki yerini aldıktan sonra, internet ortamında da hareketlilik başladı. İçeriklerin pratik olarak yönetilebilir olması sayesinde, siteler daha düzenli ve anlaşılabilir bir hal almaya başladı. Daha sonraları geliştirilen sürümleri sayesinde de içerik yönetimi konusunda daha pratik ve geliştirilmiş özellikleri kullanabiliyor duruma geldik. 2008 yılında Iphone için uyumlandırılması sayesinde de artık en pratik halini kullanabiliyoruz. İçerik yönetim sistemi sayesinde bloglarda ve tüm içeriklerde istenen düzen sağlanabiliyor. 2013 yılında internette bulunan tüm sitelerin % 18,9 WordPress kullanmıştır..

WordPress Temalar
WordPress temaları ile sitelerin içerilerine göre uygun temalar seçilebiliyor. Seçimler sayesinde sitelerin kaliteleri de yükselmiş oluyor.

WordPress Eklentileri
Eklentiler sayesinde kullanıcıların kullanacakları özellikler artmaktadır. Veri tabanı üzerinde 30000 eklentisi var. Her biri özel fonksiyonu ile sunulan bu eklentiler arama motoru optimizasyonu ve işlemci portalları için gerekli ve faydalı olan eklentilerdir. Gezinti çubukları ve araçlar ile site içinde düzenlemeler yapılabiliyor.

WordPress Cep
Automattic tarafından tasarlanan ve Android ve Iphone için uyumlu olan bu özellikte, bloglara sayfa ekleme, yorumlama, istatistikleri görme, yeni blog gönderileri yapma konusunda yararlanabileceğimiz bir uygulamadır.

WordPress Diğer Özellikler
WordPress sayesinde makalelere birden fazla kategori atanabiliyor, temiz permalink yapısı, mesaj ve makaleleri etiketleme, makalelerde metin standardizasyonu yapılabiliyor. Yazılan bir makalenin bağlantılı başka siteler ile bağlantısını sağlaması ile de avantaj sağlıyor. İsteğe göre değiştirilebilir çekirdeği ile kişisel bir ayar özelliği kazanıyor. Hızlı uygulama ayarları sayesinde çalışmalara hız kazandırıyor..

https://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/05/soft_cover.pnghttps://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2017/05/soft_cover-100x100.pngBülent KaramanBilgi BankasıBlogHazır ScriptlerHaber,Web TasarımWordPress gelişimi ve doğuşu 2001 tarihine dayanan bir içerik yönetim sistemidir. Sadece makale ve yazılar için değil aynı zamanda sitenin diğer içerikleri konusunda da destekleyici bir sistemdir. GPL lisanslı olan bu sistem, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir yayın sistemidir. Kurucu şirket Automattic firmasıdır. Doğuşu 2001 tarihine dayanan bu sistemin...Bilgi Teknolojileri Uzmanı | Bülent Karaman