Youtube Trend, Youtube’daki en yeni trend videoların ve video trendlerinin görüntülendiği, günlük olarak belirli metriklere göre güncellenen bir bilgi kaynağıdır.

Yazımız, Youtube trendlere nasıl girerim ? sorusunu soran kullanıcılar için iyi bir kaynak olacaktır.

Videoların görüntülenme verilerini kullanarak, her ülke için çeşitli trend videolar listesi görüntülenir. Trend videolar gerçek zamanlı olarak yayınlanır ve anlık olarak trend’lerde değişiklikler olabilir.

Youtube’daki profesyonel içerik yayıncıları “izlenme süresini” arttırmayı hedefler. Görüntülenme sayısı, bu görüntülenme süreleri, oturum başlangıç ​​sayısı, video yükleme sıklığı, oturum süresi ve videoda kaç oturumun sona erdiği gibi metrikler bir içeriğin kalitesinin anlamanın en temel yollarıdır.

Kullanıcıların kanalınıza ne sıklıkta geldiğini, kanalınızda olduklarında Youtube’da ne kadar süre kaldıkları, yeni kullanıcıların kanalınızı keşfettikten sonra videolarınızı ne kadar izlediği de önemli metriklerdir.

Trend videolar nasıl izlenir ?

Youtube Trend videolar’a giriş yapmak için youtube.com/feed/trending linkine giriş yapabilirsiniz.

Trend listesinde görünen videolara giriş yapdığınız zaman, “Trend videolar listesinde # numara” şeklinde bildirimi görebilirsiniz.


Youtube, Trend videoları nasıl belirliyor ?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi, Trend videoları belirlemek için birçok metrik vardır. Trendlere girmek için , aramalarda olduğu gibi herhangi bir ödeme kabul edilmez.

Tamamen algoritma ile belirlenmektedir. Youtube, trend videolar içinde göstermek için şu kriterleri hedefler;

1. Video yayınlandıktan sonra, anlık bir görüntüleme patlaması, trendlere girmek için çok önemlidir. Gerçek ve geçerli görünümleri olduğu sürece, bu görüntülerin nereden geldiği önemli değildir, ancak bunları abonelerinizden elde etmek en kolay yöntemdir.

Bu yüzden trend videolar listesinde genellikle yüksek abone sayısına sahip kanalları görürsünüz. Aslında bu durum abone sayısına bağlı değildir fakat abone sayısı yüksek kanalların, anlık görüntülenme sayıları da yüksektir.

2. Videonun yayınladığınız sürede , izlenme sürelerinin yüksek olması çok önemli bir kriterdir.

Örneğin 10 dk’lık bir video yayınlıyorsanız, bu videonun izlenme süresi, video süresine ne kadar yakın olursa o kadar kaliteli olarak değerlendirilir.

3. Dış bağlantılar, yani videonuzun farklı sitelere eklenerek, bu siteler aracılığıyla izlenmesi videonuzun kaliteli olduğunun bir göstergesidir. Eğer videolarınız başka sitelerde paylaşılıyorsa, Youtube’a somut bir değer katıyorsunuz demektir.

Dışarıdan görüntülenmelere Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları da dağildir. Sosyal medya’da sıkça paylaşılan içerikler hem iyi izlenme sayılarına ulaşır, hemde kaliteli bir içerik olduğunu ispat eder.

4. Sadakat, yani kullanıcıların bir videonuzu izleyip tekrar kanalınızı ziyaret etmesi içerik kalitenizi göstermenin ve trend listesinde görüntülenmenin önemli bir yoludur.

Kullanıcıların bir içeriğinizi beğenip izlemesi ve daha sonra tekrar kanalınıza uğraması çok dikkat edilen bir değerdir. Bu da diğer maddelerde olduğu gibi kanal kalitenizi ortaya çıkarır.

5. Doğru başlık, doğru içerik, bu işin teknik olarak en önemli maddesidir. Bir video milyonlar izlenmiş dahi olsa, içerik ve başlık tutarsızsa trendlerde görünmeniz imkansızdır.

6. Düzenli video yükleme trendlere girmek için önemlidir. Düzenli içerik yüklemeyen bir kanalın trendlerde görünmesi biraz zordur.


Maddeler Youtube algoritmasında değişiklik olmadığı sürece geçerlidir. İlerleyen zamanlarda maddeler güncellenecektir. Kaliteli bir kanal oluşturmak ve Youtube trendlere girmek istiyorsanız, buradaki maddelere kesinlikle uymanız gerekmektedir.

https://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2018/12/youtube.pnghttps://www.bulentkaraman.com/wp-content/uploads/2018/12/youtube-100x100.pngBülent KaramanBilgi BankasıBlogHaberlerTeknoloji HaberleriNasıl Belirlenir,Nasıl Yapılır,Trend,Video,YoutubeYoutube Trend, Youtube'daki en yeni trend videoların ve video trendlerinin görüntülendiği, günlük olarak belirli metriklere göre güncellenen bir bilgi kaynağıdır. Yazımız, Youtube trendlere nasıl girerim ? sorusunu soran kullanıcılar için iyi bir kaynak olacaktır. Videoların görüntülenme verilerini kullanarak, her ülke için çeşitli trend videolar listesi görüntülenir. Trend videolar gerçek zamanlı olarak...Bilgi Teknolojileri Uzmanı | Bülent Karaman